תחנה מספר 5 – עין צובה

הידעתם?
בתיירות צובה תמצאו את כל מה שתזדקקו לו לקיום כנסים, ימי גיבוש ואירועים משפחתיים ייחודיים, ניתן לשלב טיולים מודרכים, ביקור ביקב צובה וטעימות יין, סדנת שוקולד בגליתא ועוד.

עין-צובה

נקבת עין צובה, הסגורה עד הודעה חדשה, היא מערכת נביעה תת קרקעית, שנבנתה בתקופת בית ראשון. המעיין זורם דרך שתי נקבות-נביעה חצובות, אל אולם תת-קרקעי חצוב ומקורה, המחולק ע”י אומנה לשני חדרים שנבנה, כנראה, בתקופה ההרודיאנית. קירות התמך מחזיקים מעליהם תקרות קשתיות יפהפיות, הבנויות מאבני גזית. 
המים מתנקזים אל מנהרה באורך 43 מ’ ויוצאים אל בריכה קטנה ששמשה כסביל – מקום מילוי מים והשקיית העדרים.

עין צובה
מהבריכה נמשכת אמת מים חצובה אל בריכת איגום תת קרקעית, המרוחקת מהסביל כ-25 מטר ותכולתה 235 מ”ק מים. המעיין תוחזק במשך כל הדורות ע”י תושבי הכפר צובה והיווה את מקור המים הראשון של קיבוץ צובה. חברות הקיבוץ היו מגיעות וממלאות מים בפחים על גב חמורים. לאחר כשנה הוקם בית המשאבה ונמתח קו מים אל הקיבוץ. בריכת האיגום הייתה מוסתרת בסבך הפטל, ולכן נבנתה סמוך לסביל בריכת מים מבטון. רק בשנות ה-90 נחשף המאגר העתיק. מי המעיין מזינים כיום את מערכת טיהור השפכים של הקיבוץ הממוקם במורד הוואדי, והעודפים זורמים לנחל שורק.
ניתן להשתכשך במי הבריכה. נא השגיחו על ילדיכם. 
נקבת המעיין סגורה עד הודעה חדשה.

התחנה הבאה במסלול: הגת המזרחית
הגת המזרחית -הליכה רגלית של כרבע שעה שמאלה (מערבה) בדרך המטעים תוביל אתכם בחזרה לקראת הקיבוץ. לפני שער הברזל וכרם הזיתים יש פניה תלולה שמאלה. שם נמצאת תחנתנו האחרונה.